top of page

Ocena kolorytu włosów

 

Ocena koloru włosów może być niekiedy utrudniona, ponieważ składają się na nią:

 

Prawidłowa ocena koloru włosów jest niezwykle istotna w procesie analizy, ponieważ włosy w sposób zasadniczy wpływają na całościowy wizerunek danej osoby, niekiedy mogą nawet decydować o zakwalifikowaniu klientki do konkretnego podtypu.

Analiza włosów powinna przebiegać wielopoziomowo, uwzględniając za każdym razem nie tylko sam kolor, ale także głębię odcienia, refleksy oraz indywidualne cechy struktury włosa takie jak: połysk, sprężystość, gęstość, reakcja na słońce.Jaki odcień włosów należy wziąć pod uwagę przy wykonywaniu analizy - naturalny czy farbowany ?

Kolor włosów jest bardzo pomocny w procesie analizy ale warto pamiętać, że jest bardzo złudną przesłanką. Przede wszystkim dlatego, że wiele kobiet farbuje włosy ale też dlatego, że one zmieniają się pod wpływem różnych czynników: leczenie hormonalne, nieodpowiednia dieta, stres.

Najbardziej wiarygodną przesłanką. na której zawsze można oprzeć analizę jest naturalny kolor włosów, może on stanowić pewną wskazówkę, nakierować na określony typ (choć nigdy nie jest decydującym czynnikiem) na przykład: jeśli klientka miała w dzieciństwie ogniście rudy kolor włosów to prawdopodobnie będzie typem warm lub deep. Jeśli włosy klientki w dzieciństwie były czarne to prawdopodobnie nie będzie ona ani typem Light ani Soft itp.

 

 

kolor podstawowy

 

Kolor podstawowy można zaobserwować na odrostach przy skórze głowy, a także na spodnich warstwach włosów, które są mniej narażone na płowienie. Kolor podstawowy decyduje o głębokości koloru włosów (jasny, średni, ciemny). Zwykle od połowy długości włosa kolor płowieje pod wpływem działania warunków atmosferycznych, głównie słońca. Jaśniejsze końcówki przybierają różne odcienie. To zwykle dzięki barwie końcówek definiujemy odcień włosów jako konkretny kolor: blond, rudy. Widoczne zarówno na końcówkach, jak i na kolorze podstawowym. Refleksy mogą być chłodne lub ciepłe, decydują o zakwalifikowaniu danego koloru włosów do odpowiedniej gamy temperaturowej.

 

Aby nie popełnić pomyłki w ocenie włosów, analizy dokonuj na podstawie obserwacji z pewnej odległości. To ułatwi ci dostrzeżenie zarówno dominującego koloru, jak i odcienia (refleksu). koniecznie zwróć również uwagę na kolor brwi i rzęs. Jaki odcień włosów należy wziąć pod uwagę przy wykonywaniu analizy - naturalny czy farbowany? Jeśli osoba poddająca się analizie posiada ufarbowany kolor włosów zawsze warto zapytać o to jaki jest jej naturalny kolor włosów, ewentualnie poprosić o zdjęcia z wcześniejszych lat, aby sprawdzić jaki miała kolor w dzieciństwie. Dzięki temu możemy się zorientować jakim typem urody była i czy zmieniając odcień włosów użyła właściwego odcienia dla swojego typu kolorystycznego. Jeśli dojdziemy do wniosku że zastosowana przez klientkę farba jest odpowiednia, wówczas wykonujemy analizę uwzględniając nowy odcień włosów natomiast w przypadku gdy dojdziemy do wniosku że nowy odcień nie harmonizuje z tonacją skóry, wówczas należy zasugerować bardziej odpowiednie rozwiązanie.

 

• kolor końcówek

• Refleksy Oceniając

 

gamę temperaturową włosów (rodzaj refleksu), zwracaj większą uwagę na kolor podstawowy, to zwykle on decyduje o zakwalifikowaniu odcienia do grupy barw ciepłych lub zimnych, na przykład: jeżeli kolor podstawowy jest odcieniem chłodnym (ciemny, szarawy brąz), natomiast końcówki przybrały cieplejszy, słomkowy odcień, zakwalifikuj włosy jako typ chłodny.

 

Podobnie jak w przypadku skóry, we włosach również występuje melanina w trzech odmianach, nadając im najrozmaitsze odcienie. Ciepłe słoneczne blondy i brązy powstają dzięki obecności eumelaniny brązowej - z tymże w blondach występuje ona w mniejszym nasyceniu. Głebokie czernie i odcienie popielate to efekt obecności emuelaniny czarnej. Rudości od najintensywniejszych odcieni marchewkowych po głębokie kasztanowe brązy zawierają feomelaninę. Dlatego barwa włosów, podobnie jak karnacja może mieć cieplejszy albo chłodniejszy odcień w zależności od tego z jakiej mieszanki pigmentów powstała. Ponadto w analizie istotny jest również walor koloru, to znaczy czy włosy klientki są jasne czy ciemne.

 

 

Poza barwą, głębią koloru i odcieniem włosy poszczególnych typów kolorystycznych różnią się między sobą również strukturą i rodzajem siwizny. Połysk, gęstość, sprężystość, reakcja na słońce - to cechy włosów, które mogą pomóc koloryście w ocenie typu klientki.

 

 

 

*ciepłe odcienie włosów

*chłodne odcienie włosów

 

 

 

 

Włosy kobiet o typie wiosennym są zwykle miękkie, lekko falujące, podatne na układanie, ale dość cienkie (szczególnie w przypadku odcieni jasnych, złotych blondów), siwizna występuje dość późno i jest słabo zauważalna nawet w zaawansowanym wieku, ponieważ podobnie jak włosy ma ciepły, lekko żółtawy odcień. Włosy kobiet o typie jesiennym również mają tendencję do kręcenia się, ale są wyraźnie grubsze i sztywniejsze, często trudne do wystylizowania i matowe. Siwizna pojawia się powoli, w sposób płynny, ale ma dość nieatrakcyjny, lekko żółtawy odcień, przez co niekiedy może sprawiać wrażenie włosów nieprawidłowo odbarwionych, a nie siwiejących.

 

  • ciepłe odcienie blondów(włosy jasne i średnie): – z żółtym barwnikiem: (złociste, słoneczne blondy, odcienie słomkowe, bursztynowe i miodowe) – z czerwonym barwnikiem: blondy truskawkowe zawierające wyraźne rude (rdzawe) refleksy, włosy w kolorze intensywnie rudym (marchewkowym)

 

  • chłodne odcienie blondów (włosy jasne i średnie): blond nordycki, blond platynowy, blond popielaty

 

  • chłodne odcienie brązów (włosy • Struktura włosów kobiet o typie letnim jest najbardziej zróżnicowana, spotykamy w tej grupie zarówno włosy kręcone, jak i proste w ogóle niepodatne na układanie. Cechą charakterystyczną jest to, że włosy są dość cienkie i delikatne, choć mogą być gęste. Pod wpływem słońca włosy wyraźnie odbarwiają się na czubku głowy, w najbardziej wierzchniej warstwie fryzury. Siwizna pojawia się dość późno (w sposób powolny i narastający), ma odcień lekko szarawy, który odbierany jest jako blaknięcie naturalnego koloru włosów.

 

(średnie i ciemne): brąz szarawy i popielaty, brąz naturalny, kolor mysi , brąz kamienny kolory ciemne i czernie (włosy ciemne – charakterystyczne tylko dla chłodnej grupy, ponieważ zawierają czarny pigment) ciemny popielaty brąz, odcienie czarno-brązowe, grafitowa czerń, odcień kruczoczarny.

 

ciepłe odcienie brązów(włosy średnie i ciemne): – z żółtym barwnikiem: ciepłe złotawe i czekoladowe odcienie brązu, brąz orzechowy – z czerwonym barwnikiem: rudy brąz, odcienie kasztanowe.

 

Włosy kobiet o typie zimowym są grube, sztywne, trudne do układania, ale jednocześnie sprężyste, gęste i błyszczące. Siwizna w kolorze srebrzystym pojawia się zdecydowanie najwcześniej, przeważnie w wieku dwudziestu paru lat i dość wyraźnie odcina się od naturalnego, ciemnego koloru włosów. Proces siwienia postępuje dość szybko, aż do momentu, kiedy wszystkie włosy nabierają srebrnego odcienia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2023 by JACK SMITH PHOTOGRAPHY. 

  • w-facebook
  • w-flickr
bottom of page